Sıkça Sorulan Sorular

Sipariş, ürünler, faturalandırma, kargolanma gibi konularda aklınıza takılan tüm sorulara ve cevaplara bu sekmeden ulaşabilirsiniz.

yorum
Nasıl sipariş verebilirim?

Sitemiz üzerinden seçtiğiniz ürünü, gerekli alanları doldurarak (Gökyüzü haritası konumu, tarihi vb. gibi) sepetinize ekleyebilir ve sipariş oluşturabilirsiniz.

Üretimdeki siparişimin bilgilerini değiştirebilir miyim?

Üretime alınmış ya da üretimi tamamlanmış siparişlerde ne yazık ki değişiklik yapılamamaktadır.

Siparişime not ekleyebilir miyim?

Kanvas tablo haricindeki tüm ürünlerimize hediye kartına ek olarak hediye notu ekleyebilirsiniz.

Sipariş adresimi nasıl değiştirebilirim?

Eğer siparişiniz henüz kargolanmamış ise, sipariş değişiklik formunu kullanarak adres değişiklik talebinizi iletebilirsiniz.

Sipariş durumumu nereden görebilirim?

Siparişinizi, sipariş takibi sayfasına girdikten sonra sipariş numaranız ve mail adresinizi yazarak takip edebilirsiniz.

Gökyüzü Haritası nedir?

Gökyüzü haritası, ya da benzer anlama gelen Yıldız Haritası belirli bir konum ve belirli bir tarihte yıldızların gökyüzündeki görüntüsünün bilimsel olarak kayıt altına alınmış halidir.

Detaylı bilgiye blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gökyüzü Haritam için hangi bilgiler gerekli?

Gökyüzü haritanızı tüm detaylarıyla oluşturabilmemiz için sipariş ekranında konum ve tarih bilgisi girmeniz zorunludur. Hangi konum ve tarihteki haritanın oluşturulacağını bilmemiz için bu bilgiler gereklidir.

Bunlar dışında ürün sayfasında yer alan diğer bilgileri haritanızı detaylandırmak için isteğe bağlı olarak girebilirsiniz.

Ürünlerin çerçevesi hangi malzemeden yapılıyor?

Masif ahşap çerçevelerimiz çam ağacından üretilmektedir. Lamine çerçevelerimiz ise polistren malzemeden üretilmektedir. Çerçevelerimizin tamamı yerli üretim olup, Senin Gökyüzün tarafından üretilmektedir.

Çerçevelerin önünde cam var mı?

Cam içeren ürünlerin kargo firmaları tarafından sigortalı olarak taşınması mümkün olmadığı için ve deneyimlerimizin neredeyse tamamında kırılmalarla karşılaştığımız için ürünlerimizde cam tercih etmiyoruz. Çerçevelerimizin ön panelinde 300 mikron antireflekte pleksiglass kullanıyoruz.

Ürünler hediye paketli mi geliyor?

Kanvas tablo hariç tüm ürünlerimizi hediye etmeye hazır şekilde gönderiyoruz. Kanvas tablolarımızın boyutu nedeniyle ne yazık ki hediye paketi seçeneği bulunmuyor.

Ne kadar sürede kargolanır?

Her bir ürünümüzün üretim süreci farklılık gösterdiği için, gönderim süreleri de farklılık göstermektedir. Ürün sayfalarında sepete ekle butonunun hemen üzerinde yer alan bölümden ürünün en geç hangi tarihte kargolanacağı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Ürünün bana çok acil ulaşması gerek. Önceliklendirme yapabilir misiniz?

Ürünlerimizin neredeyse tamamı hediye olarak satın alındığı için, çok fazla önceliklendirme talebi alıyoruz. Bu tarz talepleri onaylamamız haksız bir durum ortaya çıkaracağı için hiçbir siparişte önceliklendirme sağlayamıyoruz.

Siparişimin belirli bir gün ve saatte teslim edilmesini istiyorum. Mümkün mü?

Ürün kargo firması tarafından teslim edileceği için ne yazık ki teslimat aşamasına müdahale edemiyoruz. Dolayısıyla spesifik bir zamanda teslimat mümkün değil.

Hangi kargo ile gönderilecek?

Ürünlerimiz Yurtiçi kargo ile gönderilmektedir.

Kargo ücreti ne kadar?

Tüm Türkiye’ye kargo gönderimimiz ücretsizdir.

Ürün kargoda kırılır mı? Kırılırsa ne yapmalıyım?

Ürünlerimizin kargoda zarar görmemesi için oldukça özenli şekilde paketliyoruz. Ancak elbette bu tarz durumlar yaşanabiliyor. Eğer ürün size hasarlı bir şekilde ulaştıysa hasar tespit tutanağı tutarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışı gönderiminiz mevcut mudur?

Yurtdışı fiziksel satışımız bulunmamaktadır.

Nasıl ödeme yapabilirim?

www.seningokyuzun.com ve uygulamamız üzerinden Kredi Kartı, Banka Kartı seçeneği ile ödeme yapabilirsiniz

Kapıda ödeme var mı?

Sitemizde kapıda ödeme seçeneği bulunmuyor.

Ürünle birlikte fatura gelecek mi?

Ürünü hediye olarak satın aldığınızı öngörerek faturayı kutunun içerisine eklemiyoruz.Faturanız e-fatura olarak mail adresinize gönderiliyor.

Ödeme sırasında hata alıyorum ne yapmalıyım?

Öncelikle bankanız ile görüşmenizi öneririz. Kredi kartı veya banka kartınızın online alışverişe açık ve kart limitlerinin yeterli olması gerekiyor. Bu kısımlarla ilgili bir sorun yoksa bize whatsapp destek hattımızdan ,instagram hesabımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Yeni bir sipariş oluşturdum, henüz hazırlanmadan iptal edebilir miyim?

Eğer ürününüz henüz üretim aşamasına alınmamış ya da tasarımı hazırlanmamış ise, iptalini sağlayabiliriz. Bunun için bizimle iletişim kanallarımız üzerinden iletişime geçmeniz yeterlidir.

Siparişim üretimde gözüküyor, iptal edebilir miyim?

Üretimi başlamış bir siparişin iptali ne yazık ki mümkün değildir.

Ürün tarafıma ulaştı. İade edebilir miyim?

Kişiye özel üretilmiş ve tekrar satışı mümkün olmayan ürünlerin iadesi mümkün değildir. Dolayısıyla üretimi tamamlanan ya da teslim edilen siparişlerin iadesi yapılamaz.